Ημερίδα με θέμα «Χωριστή συλλογή χαρτιού-χαρτονιού»

Παρασκευή, 20 Απριλίου 2018
Ημερίδα με θέμα «Χωριστή συλλογή χαρτιού-χαρτονιού»

Την Παρασκευή 20/4 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχείου Δράμας πραγματοποιήθηκε από τον Δήμο Δράμας, τη ΔΙΑΑΜΑΘ, την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης και την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΜΘ, ημερίδα με θέμα «Χωριστή συλλογή χαρτιού/χαρτονιού».

Παρόντες ήταν ο Δήμαρχος Δράμας, κ. Χριστόδουλος Μαμσακος, ο Θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Περιβάλλοντος, Υποδομών και Μεταφορών, κ. Χρήστου Λιθηρόπουλου, ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Δράμας κ. Ανδρέας Σαλπιγγίδης, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Δράμας κ. Σπύρος Κιουλάνης και εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων. Ο Δήμαρχος Δράμας και Πρόεδρος του Περιφερειακού ΦοΔΣΑ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης παρουσίασε τον σχεδιασμό διαχείρισης απορριμμάτων στην Π.Ε. Δράμας, και ακολούθησε η παρουσίαση του προγράμματος ΔσΠ χαρτιού/χαρτονιού στο Δήμο Δράμας από την εκπρόσωπο της ΔΙΑΑΜΑΘ, κα. Βασιλική Λύτρα, η παρουσίαση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση από τον υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων Π.Ε. Δράμας, κ. Σάββα Δημητριάδη, η παρουσίαση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από τον υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων Δ.Ε. Δράμας, κ. Γιώργο Μπαντή, και η τοποθέτηση του εκπροσώπου του Εμπορικού Συλλόγου Δράμας, κ. Αχιλλέα Τσακμάκη. Μετά το πέρας των ομιλιών πραγματοποιήθηκε συζήτηση με τους συμπολίτες.